Korekcja zgryzu

Korekcja zgryzu może być dziedziczna, lub pojawia się przy wyrzynaniu się zębów mlecznych. To właśnie ortodoncja, jedna z dziedzin stomatologii zajmuje się korekcją zgryzu. Wada zgryzu to nie tylko krzywe zęby, wysunięta górna szczęka, nasuwające się na siebie zęby powodują, że trudno do nich dotrzeć, a czyszczenia ich jest ograniczone. Warto pamiętać, że wszystkie niedociągnięcia w higienie jamy ustnej mogą spowodować próchnicę bądź paradontozę.
Oto trzy najważniejsze sposoby korekcji zgryzu:

  • aparaty stałe
  • aktywatory
  • aparaty płytkowe

Aparaty stałe są używane gdy mamy do czynienia z ciężkimi wadami zgryzu, które wymagają dużej ingerencji w łukach zębowych. Czas leczenia skomplikowanej wady zgryzu może trwać nawet 20 miesięcy. Leczenie stałymi aparatami jest dobre zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Tego typu terapia przeciw wadom zgryzu może być rozpoczęta wtedy gdy dziąsła i zęby pacjenta są w dobrym stanie. Aparat stały to metalowy łuk z zamkami, które przyklejane są na powierzchnię zębów. Noszenie takiego aparatu pomaga odzyskać proste zęby i pozbyć się wady zgryzu.
Aktywator jest to ruchomy aparat ortodontyczny. Używany jest on przy leczeniach zgryzu głębokiego i przy wystających przednich zębach. Można go używać w dzień, ale aparat jest tak ułożony w jamie ustnej, że podczas snu, można spokojnie go trzymać, bez wyciągania go podczas mówienia i jedzenia. Leczenie takim aparatem potrwać może nawet kilka lat.
Aparat płytkowy używany jest przy prostszych do usunięcia wad zgryzu. Jest to płytkowy aparat nakłada się go na szczękę. Można go nosić przez 24 godziny, ściągając go przy jedzeniu.
Przy każdej metodzie na samym początku leczenia zęby pobolewają, ale ból z czasem mija.